KINESIOTAPING

Jistě už jste zaslechli slovo kineziotaping, tejpování a barevné pásky. Kineziotaping neboli tejpování pochází od slova kineze – pohybovat, kterou vyvinul v 70. letech minulého století japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase. Kineziotaping ve světě i u nás zažívá bouřlivý nárůst ve všech oblastech sportu, regenerace i rehabilitace. Barevné pásky (tejpy) se objevily přibližně před 7 lety na tělech sportovců z Olympijských her. V té době nikdo netušil, že o pár let později se tato metoda stane součástí léčby využívané i v oblasti medicíny u ortopedů, fyzioterapeutů a masérů. Pomocí kineziotapingu se dociluje funkčnosti svalů, šlach či kloubů, které jsou v daný moment postiženy, protože nalepování pružných pásek umožňuje trvalý průtok krve i lymfy, čímž se aktivující ozdravné procesy.

Nejvhodnější je nechat si tejpy aplikovat u odborníka, který nejlépe odhalí příčinu vaší bolesti a zváží, který typ tejpu použít a jak ho případně upravit. Tejpy se zastřihují do různých tvarů, aby splnily účel kineziotapingu.

Je třeba si uvědomit, že laický kineziotaping nese rizika, protože neodborník není plně schopen odlišit sval od šlachy, vazu či fascie. Pokud už se rozhodnete lepit si pásky sami pomocí ilustračních obrázků, videí či „okoukáním“, doporučuje se tak činit pouze u lehčích zdravotních problémů, kdy je třeba dbát na přesné dodržení postupu. U závažnějších zdravotních problémů vždy vyhledejte odborníka.

Pokud je tejp aplikován správně, má překvapivě pozitivní účinky a v krátké době může absolutně neinvazivním způsobem ulevit od bolesti.